Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Rozmnožovanie

Králiky sú na párenie vhodné od 7 mesiaca.Priemerne po 31 dňoch nastáva pôrod.Ešte pred pôrodom si samica postaví hniezdo, ktoré si spraví z vytrhanej srsti na bruchu.Králiky mávajú v jednom vrhu 4-8 mláďat.Malé králiky sa môžu od matky oddeliť najskôr v 6 týždni.Králiky sú úplne dospelé až v 15 až 18 mesiacoch.
Pred párením musíte vedieť, že vždy prinášate samičku k samčekovi, a nie naopak.Ak je samička ochotná spáriť sa, vo svojom teritóriu sa k samčekovi správa ako k votrelcovi.Naopak, keď je v neznámej klietke zneistie a znesie, aby sa k nej samec priblížil.
 
 
Umelá výživa v prvých dňoch ba aj týždňoch je veľmi komplikovaná. Na tento účel sa používa umelé králičie mlieko, ktoré sa skladá z 53% sušeného netučného mlieka, z 32% srvátkovej bielkoviny, 12% kokosového alebo slnečnicového oleja v pomere 1 : 3 a z 3% zmesi multivitamínov a minerálnych látok.Toto mlieko podávame jedenkrát denne pipetou, ohriate na teplotu tela. Matka pred alebo v priebehu dojčenia dôkladne olizuje zadoček mláďat a povzbudzuje tým vylučovanie. Preto je potrebné aj pri umelom odchove vždy pred kŕmením prstami jemne masírovať genitálny a análny otvor, aby ste u mláďat povzbudili vylučovanie moču a trusu.
 
TOPlist