Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

O králikoch

Králik alebo zajac?

Európsky králik divý (Oryctolagus cuniculus),divá pôvodna forma všetkých domácich králikov,partí do radu Lagomorpha (zajace). Rad zahrnuje viac ako 60 druhov a delí sa na početne mladé čeľade pišťuchovitých s pomerne krátkymi zaokrúhlenými ušami a čeľad zajacovitých, kam patrí zajac poľný a králik divý.Prvým plemenom trpasličích králikov bol hermelín. 

 

Stavba tela králika

1. nos
2. čelo
3. zátylok
4. lopatka
5. chrbát
6. slabiny

7. koleno
8. krížová kosť
9. zadok
10. päta
11. prsty zadnej nohy
12. brucho

13. lakeť
14. rameno
15. prsty prednej nohy
16. prsia
17. čeľuste
18. horný pysk
 

 

 

Porovnanie veľkosti hlavy a uší trpasličieho králika a obrieho králika.

 

Králiky a ich vzťah k iným zvieratám

Králiky a morčatá si na seba zvyknú a často sa z nich stanú nerozluční priatelia.Treba však vedieť,že nekastrované samce králikov sa snažia niekedy s morčatmi páriť alebo ich niekedy hryzú.

Aj dobre vychované psy sa s králikmi znesú.NIKDY ich však samých nenechávať bez dozoru!Aj s mačkami si králik rozumie len ich nenechávajte bez dozoru.

  

Ktorý králik je naozaj trpasličí?

Pozor v chovproduktoch sú často ponúkané zakrslé králiky ako mladé plemená obyčajných králikov alebo nečistokrvné trpasličie králiky.Lepšie je keď si kúpite králika priamo od chovateľa.Keď kupujete králika z chovproduktu môžete sa riadiť napr. dĺžkou uší-trpasličie králiky ich majú dlhé len 5 cm nikdy neprekročia 7cm.Výnimkou sú takzvaní barany-králiky so zvesenými ušami pozdĺž hlavy.Ideálna hmotnosť trpasličieho králika je mierne cez jeden kilogram-králici ľahší ako 700 g nebývajú v dobrej kondícii.

Úvahy pred kúpou

Na rozdiel od iných zvierat sa trpasličí králik dožíva 7 až 10 rokov.Dosahuje teda vyššiu dĺžku života ako napr.škrečok, morča, a len o niečo nižšiu ako pes alebo mačka.Králiky už prirodzeným zameraním patria medzi spoločenské zvieratá.Ak chcete chovať jedného králika, musíme mu venovať najmenej jednu hodinu denne.Ak mu tento čas nemôžeme venovať, a predsa chcete chovať trpasličích králikov, mali by ste si zaobstarať párik alebo dve samičky.Samce sa spolu príliš neznášajú.

 

TOPlist