Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Kŕmenie

Správne krmivo
Králiky sú bylinožravce, ale napriek tomu musia mať správne vyváženú stravu, ktorá je predpokladom ich dobrého zdravia.Musíte si predovšetkým uvedomiť, že potrava králikov musí byť bohatá na vlákniny a chudobná na živiny!
Králiky by mali prijímať potravu počas celého dňa, v priebehu 24 hodín teda aj v noci.Kŕmi sa väčšinou dvakrát denne.Ráno je mu vhodné dať jednu šálku granúl alebo zmesi pre králiky.Večer si rád pochutí na dvoch hrstiach zmesi čerstvej zeleniny.Po oboch kŕmeniach mu dajte seno a čerstvú vodu.
 
 
Seno ako krmivo i podstielka
Seno králikom ponúkajte najlepšie v jasličkách.Ak však používate seno ako podstielku sú jasličky zbytočné.
 
 
Zelené krmivo
V lete ponúkajte svojim zverencom dostatok zeleného krmiva:zmes rôznych tráv a bylín, hlavne púpavu,skorocel,kapsičku pastiersku,nátržník.Na rozdiel od tohto červenú a bielu ďatelinu,lucernu pred kvetom podávajte len obmedzenom množstve.Nesmie byť zaparené,netrhajte trávu pri cestách a na miestach so zvýšeným pohybom áut.
U takých druhov zeleniny ako sú karfiol,ružičkový kel alebo kaleráb králiky rady prijímajú nielen hlávky ale aj vňať.Bielu a červenú kapustu a kučeravý kel by ste mali podávať len v malom množstve, pretože nafukujú.Králiky obľubujú mrkvu s vňaťou takisto kŕmnu repu, cviklu alebo cukrovú repu ale mala by sa skrmovať len v malom množstve pretože má vysoký obsah cukru.Dobrým krmivom sú tiež jablká rozdelené na štvrťky.NEZRELÉ OVOCIE SA SKRMOVAŤ NESMIE!Kôstkové ovocie ako sú čerešne, slivky a pod. králikom nepodávajte!Zemiaky môžete podávať aj surové, ale len za predpokladu že si na ne králiky postupne zvykli.Nesmú však byť naklíčené!NIKDY však nedávajte listovú zeleninu králikom mladším ako 12 týždňov!
Denné dávky ovocia a zeleniny udržujú králika v dobrom zdravotnom stave.
V zime môžete na okenej parapete pestovať králikovi zelené krmivo aj sami stačí vám k tomu substrát, kvetináč a nejaké obilie.Alebo si tieto zmesi zakúpite v obchode. 
 
Vetvičky a listy
Po celý rok podávajte králikom vetvičky stromov.Králiky rady ohrýzajú kôru a listy-aj keď im trvá niekoľko dní až si na ne zvyknú.Obsahujú cenné bielkoviny,vitamíny,minerálne látky a stopové prvky.Najvhodnejšie sú lipa,breza,javor,vetvičky ovocných stromov hlavne jabloní a hrušiek, ale vždy bez nezrelých plodov.
 
 
 
 
TOPlist